پرونده ناقض حقوق بشر: حمیدرضا مقدم‌فر


نام و نام خانوادگی:

حمیدرضا مقدم‌فر

زندگینامه:

حمیدرضا مقدم‌فر متولد ۱۳۴۱، فارغ التحصیل دکتری علوم استراتژیک است.

مسئولیت‌ها:

ـ مشاور فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی از ۷ آبان ۱۳۹۶ تا کنون

  ـ معاونت فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از شهریور ۱۳۹۰ تا کنون

 ـ مدیرعامل خبرگزاری فارس از دی‌ماه ۱۳۸۶ تا مرداد ۱۳۹۰

ـ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

ـ عضو جهاد سازندگی

ـ عضو حزب جمهوری اسلامی

موارد نقض حقوق بشر:

خبرگزاری فارس که از  بهمن‌ماه سال ۱۳۸۱ شروع به کار کرد، از  رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. برخی  از آن به عنوان بازوی رسانه‌ای سپاه یاد می‌کنند. حتی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین، نیز در یک کنفرانس خبری در مهرماه ۱۳۹۱ این خبرگزاری را وابسته به سپاه اعلام کرد.

بودجه خبرگزاری فارس، از طریق کمک‌های فرهنگی سپاه پاسداران تامین می‌شود و اغلب مدیران این رسانه، سابقه عضویت در این ارگان نظامی را دارند. با توجه به محرمانه تلقی‌شدن جزییات بودجه دستگاه‌های نظامی در ایران، تا مدت‌ها وابستگی فارس به بودجه سپاه، خبری غیر رسمی تلقی می‌شد، اما در خرداد‌ماه سال  ۱۳۸۷ سایت «تابناک» که گفته می‌شود وابسته به محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه است، در گزارشی  رسما این خبر را تایید کرد.

با توجه به نحوه مدیریت و منابع مالی این خبرگزاری، فارس نقش موثری در اشاعه و نشر اتهام علیه مخالفان جمهوری اسلامی دارد. چاپ و پخش اعترافاتی که تحت فشار از زندانیان سیاسی اخذ می‌شود و حتی گاهی درج اخبار دستگیری‌ها قبل از وقوع آنها ابعاد دیگر نقض حقوق و آزادی‌های فردی در این رسانه است.

درباره نقض حقوق بهائیان، حمیدرضا مقدم‌فر به‌ عنوان مدیر عامل این خبرگزاری، مسئول است. درج مصاحبه‌ها و اخبار مربوط به توهین به اعتقادات بهائیان، اتهام‌زنی‌های واهی بدون ارائه دلیل و مستند مبنی بر همکاری بهائیان با دولت‌های اسرائیل و بریتانیا علیه منافع جمهوری اسلامی ایران، نسبت دادن مداخله در درگیری‌های اعتراض‌آمیز پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ همگی مواردی هستند که بستر افزایش خشونت و فشار بر بهائیان به دلیل «باور مذهبی» را فراهم آورده‌ است.

جامعه جهانی بهائیان در گزارش «کمپین رسانه‌ای ایران برای دهشتناک جلوه دادن بهائیان» به طرح و بحث  نقش و عملکرد گسترده رسانه‌های وابسته و یا نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی ایران پرداخته‌است که درانجام مصاحبه و درج مقالاتی با محتوای متهم کردن پیروان آئین بهائی به وابستگی به دول خارجی که جمهوری اسلامی ایران این کشورها را  «همواره تهدیدی برای استقلال و تمامیت» خود معرفی کرده است.

قسمتی از مطلب منتشر شده در خبرگزاری فارس، مورخ اول آبان ۱۳۸۹ :

«…حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، در مورد هشدارهای اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مردم قم گفت: یکی از هشدارهای مقام معظم رهبری، رشد بهایئت بود که مقام معظم رهبری با این هشدار در صدد بودند که حوزه‌های علمیه نسبت به فرقه‌های انحرافی حساس باشند، خصوصاً بهائیت و وهابیت که هر دو فرقه استعماری هستند که توسط روسیه و انگلیس در ایران شکل گرفته است…»

و یا در مطلب منتشر شده در تاریخ ۲۶  شهریور ۱۳۹۱ ضمن نسبت دادن الفاظ توهین آمیز و  «کافر» و «ملحد» خواندن پیروان آئین بهائیت،  به‌وضوح سعی در وابسته جلوه دادن این آئین به کشورهای دیگر و ساختگی بودن آن شده‌است:

«نوسازی و گسترش فرقه اسماعیلیه در قرن اخیر همزمان با شکل‌گیری فرقه‌های استعماری «بهاییت» و «بابیت در ایران بوده است، به نظر می‌رسد، نزدیکی شعارها و آموزهای بهاییت و فرقه اسماعیلیه، مدرن، کاملاً حساب شده و تحت یک مدیریت پشت پرده باشد….البته ما به هیچ وجه کافران ملحدی چون بهائیان را با فرقه اسماعیلیه مسلمان هم‌ردیف نمی‌دانیم….»

ویا در مطلبی دیگر از قول یک بهایی مسلمان شده اتهاماتی بدون ارایه دلیل مبنی بر تنفر پیروان بهایی از مسلمانان و آیین‌های اسلامی طرح شده (بدون ارایه هرگونه مستند) و نسبت‌های ناشایست به پیروان این دیانت داده شده‌است:

«به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، مهناز رئوفی پیش از ظهر امروز در جمع شماری از مردم سمنان در سالن هلال‌احمر این شهر افزود: فرقه بهائیت از عاشورا و روحانیت متنفر است و با مضحکه ساختن آن، علیه بشریت تبلیغ می‌کند. وی تصریح کرد: پیروان فرقه ضاله بهائیت معمولا روزهای اول و دوم محرم را به جشن و پایکوبی می‌گذرانند و علت آن را متولد شدن باب و بها در این روز اعلام می‌کنند… رئوفی گفت: فرقه ضاله بهائیت تشکلی پر از تناقض در تعالیم خود دارد و دارای ادعاهای دروغین بسیاری است. وی با بیان این‌که بهائیت در حقیقت دست‌نشانده و پرورش یافته سیاست‌های طولانی مدت انگلیس و روسیه است…»

*آخرین به‌روزرسانی: ۰۸ فروردین  ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram