پرونده ناقض حقوق بشر: اصغر زارعی


نام و نام خانوادگی:

اصغر زارعی

 زندگینامه:

از گذشته و پیشینه اصغر زارعی اطلاعاتی در دست نیست.

 مسئولیت‌ها:

– مدیر کل حراست مرکزی وزارت علوم از از تیرماه  ۱۳۸۴ تا تیرماه ۱۳۹۰

 -رییس سازمان حراست کل کشور از تیرماه ۱۳۹۰ تا ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۲

استاد دانشگاه

عضو هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران 

 موارد نقض حقوق بشر:

نقض حقوق شهروندان بهایی به دلیل باورهای مذهبی

 اصغر زارعی به عنوان مدیر کل حراست مرکزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، در ممانعت از تحصیل بهاییان نقش موثر داشته است. هنگام مدیریت او برحراست مرکزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، بخشنامه‌ای محرمانه با عنوان «ممنوعیت تحصیل افراد بهایی در دانشگاه‌ها»، با امضا و از طرف مدیر کل حراست مرکزی، خطاب به کلیه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور ارسال شده است.

در بخشنامه فوق، با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۶۱۲۱۳۶۹ آمده است: «اشخاص بهایی چنانچه در حین ورود به دانشگاه و یا حین تحصیل مشخص شود که بهایی هستند، می‌بایست از دانشگاه اخراج گردند.»

به گفته جامعه بین‌المللی بهایی، نیمی از دانشجویانی که در پاییز سال ۱۳۸۵ در دانشگاه‌های ایران ثبت نام کردند به طور تدریجی در طول سال تحصیلی ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ از دانشگاه‌ها اخراج شدند. این سازمان تعداد دانشجویان بهایی اخراج‌شده از دانشگاه‌های ایران را فقط در سال تحصیلی ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶، حدود ۱۲۸ نفر بر شمرده است.

 یکی از بهائیانی که به دلیل مذهب خود از تحصیل در دانشگاه محروم شد، پگاه نام دارد. او در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی گفت که در آزمون سراسری [سال ۸۵] دانشگاه‌ها در رشته علوم اقتصادی (گرایش نظری) دانشگاه شیراز پذیرفته شده اما در نهم مهرماه که نخستین روزهای آغاز تحصیل در دانشگاه بوده، مدیریت آموزشی دانشگاه طی نامه‌ای به دانشکده محل تحصیل او اعلام کرده است که وی را “منصرف” از تحصیل می‌شناسد. پگاه میگوید: «چون این نامه را قبول نداشتم در طول نیمسال تحصیلی در کلاس‌ها حضور داشتم و امتحان‌ها را هم دادم اما در نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه حاضر نشد از من ثبت‌ نام کند و حتی کارنامه تحصیلی نیمسال نخست را هم به من ندادند.» او می‌گوید در جست‌وجوی علت “منصرف” شناختن او از تحصیل به مقامات مختلف، از مسئولان دانشگاه شیراز گرفته تا مسئولان سازمان سنجش و وزارت علوم مراجعه می‌کند و همه این مسئولان به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی استناد می‌کنند که بهائیان را از آموزش عالی ممنوع می‌کند.

*تاریخ به‌روزرسانی: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷*

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram