تنها ۲۴ درصد افراد مصاحبه شونده، شنیده شده و یا دیده شده در رسانه ها زنان هستند

10478255_1034118516603586_2194980473453219834_o

۲۴ بهمن (۱۳ فوریه)، روز جهانی رادیو است که از چهار سال قبل هرسال در جهان جشن گرفته می شود. کارت پستال “برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در رادیو” نتایج تحقیقات یونسکو درباره به زنان و رادیو را به نمایش می گذارد ۲۲ درصد موضوعات خبری رادیو در کل جهان در مورد زنان است، کمتر از ۱۵درصد افراد مورد مصاحبه، زنان هستند و تنها ۶ درصد اخبار بیان شده در رادیو، موضوع برابری جنسیتی را پوشش می دهد. رادیو در دسترس ترین و شایع ترین رسانه ای است که با تکنولوژی ساده کار می کند و به راحتی به گوش تمام جهان، از جمله جوامع دورافتاده، گروه های به حاشیه رانده شده و سیاست گزاران می رسد. درک آن برای افراد با سطح تحصیلات متفاوت، به یک اندازه آسان است. حضور بیشتر و فعال تر زنان در رسانه هایی مانند رادیو که همه گیری فراوانی دارد سبب می شود تا اختلافات جنسیتی در آن کمتر شود و به مشکلات زنان بیشتر پرداخته شود و صدای آنها به گوش افراد در همه جای دنیا برسد.
در حال حاضر تنها ۲۴ درصد افراد سوال شونده، شنیده شده و یا دیده شده در رسانه ها زنان هستند. و فقط ۳۷درصد گزارش ها توسط زنان گفته می شود. هرچند گزارش های زنان گزارشگر، دوبرابر بیشتر از گزارش های ارائه شده توسط مردان کلیشه های جنسیتی را به چالش می کشند.
میزان مشارکت زنان، به عنوان برنامه ساز یا مورد مصاحبه، در رادیوهای فارسی زبان حتی از آمارهای بسیار پایین جهانی نیز پایین تر است و برنامه های خیلی کمی در طول سال به موضوعات جنسیتی اختصاص دارد. چگونه می توان گردانندگان رسانه های فارسی زبان را وادار کرد که توازن جنسیتی را در برنامه های خود رعایت کنند؟

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram