به مناسبت روزجهانی زبان مادری

download (1)

دوم اسفند، ۲۱ فوریه، روزجهانی زبان مادری است. در این روز، ویدئویی کوتاه ببینیم از مراسم شعرخوانی که به مناسبت عید فطر و به همت موسسه فرهنگی الحوار (گفت‌و‌گو) ۱۳ سال پیش در شهر رامشیر (خلف آباد) برگزار شده است. در این مراسم، هاشم شعبانی، در حیاط یک مدرسه و در حضور مردم و مسئولان شهر، اشعار عربی خود را می خواند. هاشم شعبانی، دبیر زبان و ادبیات عرب، از جمله موسسان “الحوار” بود که بعدها، به اتهام محاربه به مجازات محکوم و علیرغم اعتراضات بین المللی در تاریخی نامعلوم (بین ۱۶ آذر تا ۹ بهمن ۱۳۹۲) به همراه هادی راشدی، دیگر عضو موسس الحوار، اعدام شد.
“الحوار” به معنای گفت و گو است و نام آن، الهام گرفته از سیاستهای دولت خاتمی در مورد ترویج گفت و گوی تمدنها بود. این موسسه، یک گروه ثبت شده در سازمان ملی جوانان بوده که در سالهای ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴، همایش و شب های شعر به زبان عربی و کلاسهای آموزشی و هنری برای جوانان عرب شهر رامشیر (خلف آباد) برگزار می کرده است. به دلیل عضویت تعداد قابل توجهی دبیر آموزش و پرورش در الحوار، کلیه شبهای شعر و جشن های آن در محل کانون، که یک تالار متعلق به آموزش و پرورش بوده برگزار می شده است. فعالیتهای این موسسه در پی اعتراضات وسیع مردمی اردیبهشت ۱۳۸۴ به تبعیض علیه مردم عرب و امنیتی شدن فضای استان خوزستان غیرقانونی اعلام شد و موسسان و اعضا و وابستگان به این موسسه، تحت تهدید و خطر قرار گرفتند. نزدیک به بیست عضو و فعال این موسسه، در بهمن ۱۳۸۹، دستگیر و در بازداشتگاه مخفی وزارت اطلاعات در اهواز ماهها تحت شدیدترین شکنجه های روحی و جسمی قرار گرفتند تا به انجام عملیات مسلحانه اعتراف کنند.
هم اکنون چهار عضو دیگر الحوار، محمدعلی عموری، ناصر و جابر آلبوشوکه و رحمان عساکره، با احکام حبس ابد و بیست سال حبس، در زندان هستند.
ترجمه فارسی شعری از هاشم شعبانی که در آن شب اعدامش را به تصویر کشیده است:
نیمه های شبی زمستانیست
بیراهه های گرفتگی سرشک کلکی تب کرده
به دلجویی انگشتانی یخ زده را، به تماشا نشسته اند
هرگز از خود نپرسیده ام : که چه سود ؟؟
و مفهوم چوبه ی دار را از پیشانی خویش خوانده ام
آیینه گواهی می دهد آنگاه که با کوله بار پاره قلب خویش
راهی ناشناخته را می پیمایم
و از آنان که تجسم خورشید تنها مراد انگشتانشان بود تنها تو را به یاد می آورم
و در می مانم از رسم آوارگی خویش

هاشم شعبانی کیست؟
هادی راشدی کیست؟
“گفت و گو” با مرگ؛ گزارش مستند عدالت برای ایران پیرامون نقض حقوق فعالان هویت طلب عرب
هادی راشدی و هاشم شعبانی٬دو زندانی عرب اهوازی اعدام شدند
مجازات خانواده‌ها بعد از اعدام‌ فعالان عرب ایرانی

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram