پرونده ناقض حقوق بشر: محمد مقیسه

نام و نام‌خانوادگی:

محمد مقیسه (با نام‌های مستعار: حاج ناصر و ناصریان)

زندگینامه:

محمد مقیسه متولد سبزوار است و تحصیلات حوزوی دارد.

مسئولیت‌ها:

ـ از سال ۱۳۶۰ تا سال۱۳۶۴: دادیار شعبه ۳ زندان اوین

ـ ‌از سال ۱۳۶۴ تا سال ۱۳۶۵ : ناظر زندان قزل‌حصار

ـ از ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ دادیار ناظر و سرپرست زندان گوهردشت

ـ از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۹: دادیار زندان اوین

ـ اوایل دهه ۷۰: رئیس شعبه دادگاه حجاب و ماهواره در تهران

ـ از اوایل دهه ۸۰ تا کنون: رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران

موارد نقض حقوق بشر

ـ کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷

براساس شهادت زندانیان سیاسی که از اعدام‌های سال ۶۷ جان به در برده‌اند، محمد مقیسه با نام‌های مستعار حاج ناصر و ناصریان، به‌عنوان دادیار زندان اوین نقش مهمی در اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ داشته است. 

ـ صدور احکام حبس سنگین برای شهروندان بهائی به‌دلیل باورهای مذهبی آنان

محمد مقیسه در دو دهه اخیر محاکمه بسیاری از بهاییان را برعهده داشته‌ و به دلیل صدور احکام سنگین حبس برای شهروندان بهایی و نقض موازین و استاندارهای محاکمه منصفانه، مرتکب نقض حقوق بشر شده است.

محاکمه هفت تن ازمدیران جامعه بهایی و صدور۲۰ سال حبس تعزیری برای هرکدام از آنها٬ صدور ۴۵ سال حبس تعزیری برای هفت تن از بهاییان استان گلستان در یک جلسه دادگاه هشت دقیقه‌ای٬ صدور حکم ۱۱ سال حبس تعزیری برای عادل نعیمی از شهروندان بهایی٬ محاکمه هفت بهایی مرتبط با موسسه آموزشی عالی بهاییان به ۳۰ سال حبس تعزیری و صدور احکام حبس‌های تعزیری بین ۷ تا ۳ سال برای ده‌ها شهروند بهایی بخشی از موارد نقض حقوق بشر از سوی این قاضی است.

بر اساس ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مواد ۱۸ و ۱۹ و ۲۷ میثاق بین‌المللی مدنی و سیاسی که جمهوری اسلامی ایران نیز متعهد به اجرای آن است، مجازات افراد به‌دلیل باورهای مذهبی، از مصادیق بارز نقض حقوق بشر است و محمد مقیسه باید در رابطه با آن پاسخگو باشد.

محمد مقیسه همچنین به دلیل صدور احکام سنگین حبس و رعایت نکردن استاندارهای قضاوت عادلانه در محاکمه بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی وهمچنین توهین و بدرفتاری با متهمان و وکلای آن‌ها در جلسات دادگاه مرتکب نقض حقوق بشر شده است. او همچنین متهم است که به سبب مناصب قضایی‌اش در دهه ۶۰ در شکنجه و اعدام بسیاری از زندانیان سیاسی در زندان‌های قزل‌حصار، گوهردشت و اوین نقش داشته است.

Bahaie-499x275

قاضی مقیسه در مرداد ۱۳۸۹، هفت تن از اداره‌کنندگان امور بهاییان در ایران را محاکمه و هرکدام از آن‌ها را به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد

محکومیت هفت تن ازمدیران جامعه بهایی به ۱۴۰ سال حبس

قاضی مقیسه در مرداد ۱۳۸۹، هفت تن از اداره‌کنندگان امور بهاییان در ایران را محاکمه و هرکدام از آن‌ها را به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. جمال‌الدین خانجانی، فریبا کمال‌آبادی، سعید رضایی، عفیف نعیمی، بهروز توکلی و وحید تیزفهم با هجوم نیروهای امنیتی به منازل‌شان در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ دستگیر شدند و مهوش ثابت، متهم دیگر این پرونده نیز پیش‌تر در ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ دستگیر شده بود.

مدیران جامعه بهایی در این پرونده با لیست بلندی از اتهامات سنگین مواجه شدند که از جمله این اتهامات می‌توان از «راه‌اندازی و گسترش تشکیلات غیرقانونی»، «جاسوسی»، «مخدوش کردن چهره جمهوری اسلامی ایران»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «همکاری با رژیم غاصب و اشغالگر قدس»، «مشارکت در جمع‌آوری اسناد طبقه بندی شده و ارائه آن به بیگانگان با هدف بر هم زدن امنیت کشور»،«افساد فی الارض»، «تبانی و اجماع با هدف بر هم زدن امنیت کشور» و «اجتماع و تبانی به منظور اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی» نام برد.

دادگاه هشت دقیقه‌ای قاضی مقیسه و ۴۵ سال حبس برای هشت شهروند بهایی استان گلستان

قاضی مقیسه در چهارم اردیبهشت۱۳۹۲ هفت تن از بهاییان بازداشت‌شده در استان گلستان را در یک دادگاه هشت دقیقه‌ای به در مجموع ۴۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. براساس این حکم فرهاد فهندژ٬ به ۱۰ سال حبس تعزیری و پیام مرکزی، فوآد فهندژ٬ سیامک صدری و کوروش زیاری٬ کمال کاشانی وفرهمند ثنایی هرکدام به پنج سال حبس تعزیری به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تشکیل و اداره تشکیلات غیرقانونی بهایی» و «عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی» محکوم شدند.

محاکمه هفت تن ازمدیران جامعه بهایی و صدور۲۰ سال حبس تعزیری برای هرکدام از آنها٬ صدور ۴۵ سال حبس تعزیری برای هفت تن از بهاییان استان گلستان در یک جلسه دادگاه هشت دقیقه‌ای٬ صدور حکم ۱۱ سال حبس تعزیری برای عادل نعیمی از شهروندان بهایی٬ محاکمه هفت بهایی مرتبط با موسسه آموزشی عالی بهاییان به ۳۰ سال حبس تعزیری و صدور احکام حبس‌های تعزیری بین ۷ تا ۳ سال برای ده‌ها شهروند بهایی بخشی از موارد نقض حقوق بشر از سوی قاضی مقیسه است

۳۰ سال حبس برای هفت تن از اساتید و مسئولان موسسه آموزشی عالی بهاییان

صدور حکم ۳۰ سال حبس تعزیری برای هفت نفر از اساتید مسئولان دانشگاه مجازی بهاییانبه اتهام «ارتباط با موسسه آموزش عالی بهاییان» از دیگر احکام صادره از سوی قاضی مقیسه است.

بر اساس حکم قاضی مقیسه، وحید محمودی وکامران مرتضایی به ۵ سال زندان، محمود بادوام، رامین زیبایی و فرهاد صدقی از مدرسان این موسسه آموزشی به ۴ سال ونوشین خادم دستیار و ریاض سبحانی مشاورموسسه آموزشی عالی بهاییان هر یک به ۴ سال زندان محکوم شدند.

قاضی مقیسه همچنین در دو دهه اخیر ده‌ها بهایی را به احکام حبس ۳ تا ۵ سال محکوم کرده است.

براساس احکام صادره از سوی قاضی مقیسه٬ عزیزالله سمندری، نیما حقار،  ایقان شهیدی،  واحد خلوصی و سارنگ اتحادی هرکدام به پنج سال حبس تعزیری، الهام فراهانی، فواد خانجانی،  نسیم باقری، شهاب دهقانی و شاهرخ طائف هرکدام به ۴ سال حبس تعزیری و شمیم فراهانی، پیام اغصانی‌،  دیدار رئوف و نسیم اشرفی(اتحادی) هرکدام به سه سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

محمد مقیسه بسیاری از معترضان به رخدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸ را به احکام سنگین حبس محکوم کرده است

محمد مقیسه بسیاری از معترضان به رخدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸ را به احکام سنگین حبس محکوم کرده است

– محاکمه اقلیت‌های قومی، معترضان به نتایج انتخابات ۸۸، فعالان سیاسی، مدنی و روزنامه‌نگاران

قاضی مقیسه در دو دهه اخیر نقش قابل توجهی نیز در محاکمه روزنامه‌نگاران، اقلیت‌های قومی و فعالان سیاسی، مدنی و کاربران فضای مجازی داشته و شمار زیادی از آنان را به اعدام و حبس‌های طولانی مدت محکوم کرده است. او همچنین بسیاری از معترضان به رخدادهای پس از انتخابات ۱۳۸۸ را به احکام سنگین محکوم کرده است.

صدور حکم اعدام برای ۳۰ فعال کرد سنی مذهب، صدور حکم اعدام برای جعفر کاظمی٬محمدعلی حاج‌آقایی، سعید ملک‌پور،  شهرام احمدی،حامد روحی ‌نژاد و صدور حکم ۱۲۷ سال حبس برای ۸ فعال فیس‌بوکی٬ صدور حکم ۱۸ سال حبس برای وحید اصغری، ۱۱ سال و شش ماه حبس برای فاطمه اختصاری، ۹ سال و شش ماه حبس برای مهدی موسوی، ۱۰ سال حبس برای امید علی‌شناس، ۹ سال و شش ماه حبس برای بهاره هدایت٬ ۷ سال حبس برای میلاد اسدی ، ۸ سال حبس برای مجید توکلی و ۷ سال و سه ماه حبس برای نغمه شاهسوندی بخشی از احکام صادره از سوی محمد مقیسه برای فعالان مدنی و سیاسی است.

محمد مقیسه در فروردین ماه ۱۳۹۰، به دلیل برگزاری ناعادلانه دادگاه‌های معترضان به انتخابات ۱۳۸۸، توسط اتحادیه اروپا تحریم شد.

اغلب متهمان که در دادگاه‌هایی به ریاست محمد مقیسه محاکمه شده‌اند، از تندخویی، اهانت‌ها و بدرفتاری او سخن گفته‌اند. در واکنش به اعتراض برخی وکلا به قاضی مقیسه، او وکلا را تهدید به اخراج از دادگاه و حتی زندان کرده‌ است

– توهین به متهمان در دادگاه

اغلب متهمان که در دادگاه‌هایی به ریاست محمد مقیسه محاکمه شده‌اند، از تندخویی، اهانت‌ها و بدرفتاری او سخن گفته‌اند. در واکنش به اعتراض برخی وکلا به قاضی مقیسه، او وکلا را تهدید به اخراج از دادگاه و حتی زندان کرده‌ است.

فرستادن مطلب به بالاترین

telegram